D38999/20WJ24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
24
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Published :
Number of Pins :
12
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WJ24PC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24PC-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 12 pins on the device.
D38999/20WJ24PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER