D38999/20WJ24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-24
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Published :
2011
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Number of Pins :
12
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
Total Number of Contacts :
24
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WJ24PC
Conesys D38999/20WJ24PC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24PC-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 12 pins on the device.
D38999/20WJ24PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER