D38999/20WJ24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Number of Pins :
12
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Published :
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
D38999/20WJ24PC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24PC-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 12 pins on the device.
D38999/20WJ24PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER