D38999/20WJ24PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
24
Total Number of Contacts :
24
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ24PC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24PC-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 12 pins on the device.
D38999/20WJ24PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER