D38999/20WJ24PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24PC
Manufacturer :
Corsair
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
24
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
24
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Current Rating :
23A
Orientation :
C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ24PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ24PC Overview
D38999/20WJ24PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24PC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER