D38999/20WJ24PB
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Bulk
Contact Type :
Flange
Type :
For Male Pins
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Size :
Datasheets
D38999/20WJ24PB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ24PB-LC Overview
D38999/20WJ24PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER