D38999/20WJ24PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
24
Datasheets
D38999/20WJ24PB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ24PB-LC Overview
D38999/20WJ24PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24PB-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER