D38999/20WJ24PA
Mfr.Part #
D38999/20WJ24PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24PA
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Corsair
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
A
J
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
24
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Contact Type :
yes
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Published :
2007
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
25-24
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ24PA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24PA-LC Overview
D38999/20WJ24PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER