D38999/20WJ24JN
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Aluminum
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Termination :
yes
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Feature :
Self Locking
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Color :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
24
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WJ24JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded