D38999/20WJ24JD
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Published :
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Termination :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
24
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Self Locking
Orientation :
D
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WJ24JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded