D38999/20WJ24JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WJ24JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ24JD Overview
D38999/20WJ24JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24JD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER