D38999/20WJ24JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Military
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
24
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Empty Shell :
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Self Locking
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ24JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded