D38999/20WJ24JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Applications :
Military
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
13A 23A
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
24
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ24JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded