D38999/20WJ24JA
Mfr.Part #
D38999/20WJ24JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24JA
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
25-24
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Published :
2007
HTS Code :
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
D38999/20WJ24JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ24JA Overview
D38999/20WJ24JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER