D38999/20WJ24HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
24
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WJ24HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ24HN Overview
D38999/20WJ24HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24HN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER