D38999/20WJ24HE
Mfr.Part #
D38999/20WJ24HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Military
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flange
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Orientation :
E
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WJ24HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ24HE Overview
D38999/20WJ24HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24HE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER