D38999/20WJ24HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24HE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Military
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Published :
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WJ24HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded