D38999/20WJ24HD
Mfr.Part #
D38999/20WJ24HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Published :
Number of Pins :
12
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Termination :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WJ24HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ24HD Overview
D38999/20WJ24HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER