D38999/20WJ24HC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ24HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
J
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
24
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Pins :
12
Color :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Pbfree Code :
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/20WJ24HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ24HC Overview
D38999/20WJ24HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24HC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER