D38999/20WJ24BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
J
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
24
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Published :
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WJ24BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24BN Overview
D38999/20WJ24BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT