D38999/20WJ24BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
E
Number of Positions :
24
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Datasheets
D38999/20WJ24BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24BE Overview
D38999/20WJ24BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT