D38999/20WJ24BE
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ24BE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WJ24BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24BE Overview
D38999/20WJ24BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT