D38999/20WJ24BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
24
Datasheets
D38999/20WJ24BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24BE Overview
D38999/20WJ24BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT