D38999/20WJ24BD
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
J
Body/Shell Style :
Receptacle
Pbfree Code :
No
Termination Type :
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
Coupling Type :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
24
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WJ24BD
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WJ24BD Overview
D38999/20WJ24BD Features
D38999/20WJ24BD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT