D38999/20WJ24BC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24BC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Crimp
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Flanges, Panel, Wall
24
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Ratings :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ24BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24BC Overview
D38999/20WJ24BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24BC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT