D38999/20WJ24AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Orientation :
E
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
24
Shell Size, MIL :
J
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
24
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ24AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AE Overview
D38999/20WJ24AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT