D38999/20WJ24AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
24
IEC Conformance :
Orientation :
E
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ24AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AE Overview
D38999/20WJ24AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT