D38999/20WJ24AE
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AE
Description
D38999/20WJ24AE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environment Resistant
HTS Code :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Contact Size :
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ24AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AE Overview
D38999/20WJ24AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT