D38999/20WJ24AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 24C 12#16, 12#12 PIN RECP
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-24
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Wall
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Contact Material :
Copper
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
24
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
24
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Published :
2005
Datasheets
D38999/20WJ24AC
Conesys D38999/20WJ24AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24AC Overview
D38999/20WJ24AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24AC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT