D38999/20WJ24AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Published :
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Housing Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Wall
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
24
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WJ24AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24AC Overview
D38999/20WJ24AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24AC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT