D38999/20WJ24AC
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Contact Size :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
No
Mount :
Wall
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Filter Feature :
Pbfree Code :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
Circular
Gender :
Receptacle
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WJ24AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ24AC Overview
D38999/20WJ24AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ24AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ24AC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT