D38999/20WJ24AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AB
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 24C 12#16, 12#12 PIN RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
24
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
24
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/20WJ24AB
Conesys D38999/20WJ24AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ24AB Overview
D38999/20WJ24AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24AB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT