D38999/20WJ24AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
24 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
No
Contact Size :
Pbfree Code :
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WJ24AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WJ24AB Overview
D38999/20WJ24AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ24AB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ24AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT