D38999/20WJ24AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
24
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WJ24AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AA Overview
D38999/20WJ24AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT