D38999/20WJ24AA
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
J
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
24
Contact Size :
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WJ24AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AA Overview
D38999/20WJ24AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT