D38999/20WJ24AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ24AA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 24C 12#16, 12#12 PIN RECP
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
25-24
Published :
2007
Shell Size, MIL :
J
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
D38999/20WJ24AA
Conesys D38999/20WJ24AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ24AA Overview
D38999/20WJ24AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ24AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ24AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT