D38999/20WJ19SCL
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
No
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
32.77mm
Published :
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Threaded
Mount :
Wall
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Depth :
46.4mm
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ19SCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ19SC-LC Overview
D38999/20WJ19SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT