D38999/20WJ19SC
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
19
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
19
Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WJ19SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19SC Overview
D38999/20WJ19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER