D38999/20WJ19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
19
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
19
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Current Rating :
23A
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WJ19SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ19SC Overview
D38999/20WJ19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER