D38999/20WJ19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.77mm
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-19
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
B
Gender :
Receptacle
Current Rating :
23A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Contact Style :
Socket
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Depth :
46.4mm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ19SB Overview
D38999/20WJ19SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER