D38999/20WJ19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
19
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Radiation Hardening :
Contact Style :
Socket
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.77mm
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
46.4mm
Datasheets
D38999/20WJ19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ19SB Overview
D38999/20WJ19SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER