D38999/20WJ19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Socket
Length :
32.77mm
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Depth :
46.4mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size, MIL :
J
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Published :
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating :
23A
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WJ19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded