D38999/20WJ19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ19SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
19
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Depth :
46.4mm
Backshell Type :
Solid
Published :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Length :
32.77mm
Datasheets
D38999/20WJ19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ19SB Overview
D38999/20WJ19SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER