D38999/20WJ19SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
25-19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Plating :
Threaded
Published :
2007
yes
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ19SA-LC Overview
D38999/20WJ19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ19SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT