D38999/20WJ19SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ19SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19SA
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges
Radiation Hardening :
No
Backshell Type :
Solid
Published :
2001
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Color :
Shielded
Length :
33.65mm
Shell Size - Insert :
25-19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Depth :
45.99mm
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Body Plating :
Cadmium
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WJ19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ19SA Overview
D38999/20WJ19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ19SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ19SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER