D38999/20WJ19PN
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19PN
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
25-19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58 365
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
23A
Insert Material :
Thermoplastic
Bulk
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
19
Termination :
yes
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WJ19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ19PN Overview
D38999/20WJ19PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER