D38999/20WJ19PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ19PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WJ19PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ19PE Overview
D38999/20WJ19PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ19PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ19PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER