D38999/20WJ19PDL
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Threaded
Contact Size :
12
IEC Conformance :
No
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
46.4mm
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.77mm
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
J
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WJ19PDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ19PD-LC Overview
D38999/20WJ19PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19PD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT