D38999/20WJ19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
25-19
DIN Conformance :
No
Published :
2006
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Current Rating :
23A
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
19
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/20WJ19PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ19PD Overview
D38999/20WJ19PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER