D38999/20WJ19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ19PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ19PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Published :
Current Rating :
23A
Filter Feature :
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20WJ19PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ19PD Overview
D38999/20WJ19PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ19PD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER